Pieter GRS ultra lightweight and quick dry towel 30×50 cm
Price range: 1,78 € through 3,44 €
The Pieter sport towel absorbs very well, is lightweight, dries quickly, and the fabric is durable and extremely soft. When the towel is folded and secured with the elastic band it’s reduced to a small size, making it suitable for bringing to the gym, swimming pool, or for when going backpacking or camping. The towel has a size of 50 x 30 cm and is made from 90% GRS recycled polyester and 10% nylon, and can be washed in the washing machine at 40 °C. Delivered with a storage pouch (15.5 x 10 cm) made from recycled PET plastic, which provides a great area for printing a logo.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 40 g |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30 cm |
| Color | grey, orange, red, royal blue |
| Gender | None |
| Material | 10% Nylon and 90% GRS certified recycled polyester, 200 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.