Ross RPET drawstring bag 5L
3,82 €
The Ross bag has a main compartment with drawstring closure in black colour. Designed with heathered colour effect in the front panel and black colour in the back panel. Features a zippered front pocket. Resistance up to 5 kg weight. There may be minor variations in the colour of the actual product due to the nature of the fabric dyes, weaves, and printing.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 80 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 44 cm |
| Color | Heather medium grey, heather navy |
| Bag capacity | 5 |
| Material | 300D of Recycled Polyester, Recycled non-woven polypropylene, 80 g/m2 |
| Bag type | Travel bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 5 Kg |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.