Sam 320 g/m² GRS recycled cotton tote bag
7,96 €
The Sam tote bag made from 100% GRS certified recycled cotton is the perfect bag for a picnic or doing some grocery shopping. The cotton density of 320 g/m² cotton makes the bag sturdy, long-lasting and the double handles make it suitable to carry heavy items in the main compartment. The print methods available for this tote bag are also GRS certified, making sure that the entire supply chain is transparent and certified. Handle dropdown length: 30 cm. Resistance up to 10 kg weight. Volume capacity: 15 litres. Made in India.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 250 g |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 48 × 18 cm |
| Color | black, navy, red |
| Gender | None |
| Material | GRS certified recycled cotton, 320 g/m2 |
| Bag capacity | 15 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 320 |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.