Spare 10.000 mAh power bank
25,30 €
In stock
The Spare Power Bank packs a 10000 mAh Grade A lithium-ion battery and a flashlight that can be used in dark places or by night. It allows you to charge up to three devices simultaneously with a max output of 5V/2.1A (output 1: 5V/1A, output 2: 5V/1A and output 3: 5V/2.1A). The 4 blue LED indicators show the remaining battery capacity of the power bank. Includes a USB to Micro USB charging cable. Supplied in a white Avenue gift box.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 290 g |
|---|---|
| Dimensions | 14,2 × 6,2 × 2,5 cm |
| Color | white |
| BSCI factory | No |
| Material | ABS Plastic |
| Battery capacity | 10000 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 218 |
| Cable connector | USB-A to Micro USB |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | 2 to 3 times |
| Data transfer | No |
| Input | 5V/2A |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 5 |
| Number of USB ports | 3 |
| Output 1 | 5V/2A |
| Output 2 | 5V/1A |
| Output charging cable | 2A |
| Power bank capacity | 10000 |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.