Varai 320 g/m² canvas and jute shopping tote bag 23L
5,46 €
The Varai canvas and jute tote bag with 23 litre capacity is the ideal bag for grocery shopping, weekend outings, or any other daily errands. A combination of 320 g/m² canvas and 330 g/m² jute gives the bag a sturdy feel and a resistance of up to 12 kg weight. Made in India and OEKO-Tex certified.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 228 g |
|---|---|
| Dimensions | 42,5 × 19 × 32 cm |
| Color | black, natural, navy, red |
| Bag capacity | 23 |
| Material | Canvas, 320 g/m2, Jute, 330 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 28 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.