Veronica A5 hard cover notebook
3,88 €
In stock
The A5 hard cover notebook is made of cork and recycled felt and has 80 lined sheets of 70 g/m² paper, an elastic closure, ribbon marker, and a pen loop. The button, clip and tip of the ballpoint pen is made of recycled plastic, and the barrel is made of cork. Pen ink: Black. Writing length: 600 metres. Nib size: 1.0 mm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 245 g |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 14,6 cm |
| Color | grey |
| Gender | None |
| Material | FSC certified paper, Cork, Felt |
| BSCI factory | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Elastic closure | Yes |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Notebook size | A5 |
| Number of sheets | 80 |
| Paper type | Lined |
| Paper weight | 70 |
| Pen loop | Yes |
| Ribbon marker | Yes |
| Writing length | 500 meter |
| Certifications Environmental | FSC® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.