Volt 2200 mAh power bank
6,66 €
Looking for a small and useful gift for employees, business associates or as a giveaway? Then the Volt 2200 mAh power bank is a great option. The battery capacity is 2200 mAh and give a substantial increase of autonomy for your mobile / tablet (5V/1A). The power bank charges via the included USB cable, and the light indicator will turn blue when fully charged. The Volt power bank is made of aluminium, making it lightweight and durable.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 84 g |
|---|---|
| Dimensions | 9,3 × 2,2 × 2,1 cm |
| Color | black, red, royal blue, silver |
| BSCI factory | No |
| Material | Aluminium |
| Battery capacity | 2200 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 42 |
| Cable connector | USB-A to Type-C |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | Less than 1 time |
| Data transfer | No |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 1 |
| Output 1 | 5V/1A |
| Output charging cable | 1A |
| Power bank capacity | 2200 |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | SMETA,BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.