Willow GRS RPET polar fleece blanket
6,98 €
GRS certified RPET polar fleece blanket suitable for indoor and outdoor use. Comes with a 190T RPET carry pouch with drawstring closure. Packed in a recycled polybag. Pouch size: length 34 cm, diameter 13 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 347 g |
|---|---|
| Dimensions | 152 × 127 cm |
| Color | anthracite, black, navy, Process blue |
| BSCI factory | Yes |
| Material | Recycled Polyester, 180 g/m2, 190T of Recycled Polyester |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Microwave safe | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX®,GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.