Juana recycled aluminium ballpoint pen (black ink)
Price range: 0,82 € through 1,34 €
Ballpoint pen with the upper barrel made of recycled plastic, and the lower part is made of recycled aluminium. The pen features a spring-loaded rocker iron clip, allowing it to be clipped onto thicker items such as bags or notebooks. The clip flips with an audible click. Ink colour: Black. Writing length: 1000 metres. Nib size: 1.0 mm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 18 g |
|---|---|
| Dimensions | 14,5 cm |
| Color | black, Brick, ocean blue, Twilight Grey, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled Aluminium |
| BSCI factory | Yes |
| Mechanism | Twist |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 1000 meter |
| Certifications Environmental | RCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.