Legato A5 notebook and rollerball pen set (blue ink)
28,56 €
The Legato is an elegant combination of an A5 notebook and a rollerball pen. The pen has a recycled brass upper barrel with gold chromed finish, lower barrel with a black/brown spray coating finish, metal gold chromed accessories, and a LUXE logo on the mid ring. Ink colour: Blue. Writing length: 400 metres. Nib size: 0.7 mm. The notebook has 80 sheets of 80 g/m² lined paper, and has a recycled plastic cover, an elastic closure, ribbon marker, and accordion pocket. Gold chromed metal accessory on the elastic closure. Delivered in a recycled cardboard gift box.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Dimensions | 24,5 × 23,3 × 2 cm |
| Color | black, brown |
| Gender | None |
| Material | FSC certified paper, Recycled brass |
| BSCI factory | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Elastic closure | Yes |
| Nib size | 0.7 mm |
| Notebook size | A5 |
| Paper type | Lined |
| Paper weight | 80 |
| Pen loop | No |
| Ribbon marker | Yes |
| Writing length | 500 meter |
| Certifications Environmental | FSC® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.