Shara 240 g/m2 Aware™ recycled apron
Price range: 4,98 € through 11,56 €
The Shara apron is made of 240 g/m2 70% recycled cotton and 30% recycled polyester making it thick and sturdy, and comfortable to wear. It features 2 adjacent pockets (each 22 x 20 cm), and a 1 metre tie-back closure. The apron incorporates Cyclo® recycled fibres where they use pre-sorted waste that determines the colour of the yarn. These fibres do not only reduce the demand for virgin resources but also exhibit a commitment to a circular life, embodying the essence of reducing waste and promoting a closed-loop system. Each apron also comes with an Aware™ tracer. This innovative feature allows users to trace the origins and journey of their item through a QR code, enhancing transparency in the supply chain and fostering a stronger connection between the product and its production process.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 295 g |
|---|---|
| Dimensions | 100 × 70 cm |
| Color | black, green, navy, Oatmeal, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled Polyester Recycled cotton, 240 g/m2 |
| BSCI factory | No |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.