Liberty bottom board non-woven tote bag 29L
1,96 €
The Liberty tote bag is non-woven and has a supportive bottom board, making it a versatile and solid tote bag. The large main compartment provides enough space to store various items, and the 25.4 cm long handles make this bag easy to carry. Besides all this, the large printing areas are ideal for maximum visibility of any logo. Resistance up to 12 kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 87 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 25,5 × 36 cm |
| Color | black, navy, red, royal blue, white |
| Bag capacity | 29 |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 25.4 |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.