Mumbay cotton pocket jute tote bag 18L
5,90 €
In stock
This tote bag is made from a combination of high-quality cotton and jute, making it very durable. The large 18 litre main compartment is perfect for carrying around all the daily essentials, from a laptop and books to gym clothes and water bottle. The easy access front pocket is ideal to store smaller items. With a 320 g/m² quality this tote is a super sturdy and long-lasting bag to carry around all items in the main compartment. Made in India and OEKO-Tex certified. Resistance up to 10 kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 258 g |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 12 × 35 cm |
| Color | natural |
| Bag capacity | 18 |
| Material | Jute, Canvas, 320 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 17 |
| Laptop compartment | No |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.