Ningbo 320 g/m² zippered cotton tote bag 15L
5,94 €
In stock
The clean design of the Ningbo gives this tote bag large imprint areas and is, therefore, a fantastic option for meetings, conventions and trade shows. The tote bag consists of 320 g/m² cotton, making it tremendously strong and suitable for carrying heavy items. The tote bag closes with a zipper, keeping the contents well protected. With 31.5 cm long handles, the Ningbo tote bag is easy to carry over the shoulder. Resistance up to 10 kg weight.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 250 g |
|---|---|
| Dimensions | 47 × 11 × 30,5 cm |
| Color | natural |
| Bag capacity | 15 |
| Material | Cotton, 320 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 31.5 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | Yes |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 320 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.