Peru 180 g/m² cotton tote bag 7L
Price range: 1,50 € through 1,90 €
Strong and durable 180 g/m² cotton tote bag with a large main compartment and maximum visibility for any logo. The sturdy cotton material makes it suitable to carry heavier items. The handles are 30 cm long and therefore long enough to carry the bag on one shoulder. Resistance up to 5 kg weight.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 86 g |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 42 cm |
| Color | black, grey, Lime green, natural, navy, orange, Process blue, red, royal blue, white |
| Bag capacity | 7 |
| Material | Cotton, 180 g/m2 |
| Bag type | Tote bag |
| Checkpoint friendly | No |
| Dropdown length | 30 |
| Resistance up to | 10 Kg |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Cotton quality | 180 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | SA8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.