Papyrus small cooler bag 3L
2,28 €
In stock
It may look like a shopping bag, but nothing is what it seems with the Papyrus bag. After all, it’s not the iconic brown paper bag but a cooler bag. Products fit easily into the insulated main compartment, which closes just as smoothly with a hook & loop roll-top closure. The bag is made of non-woven polypropylene 110 g/m² and thus flexible and lightweight.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 50 g |
|---|---|
| Dimensions | 18,5 × 14 × 32 cm |
| Color | natural |
| Bag capacity | 5 |
| Material | Non-woven polypropylene, 110 g/m2 |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | No |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.