Joey GRS recycled canvas sports duffel bag 25L
30,60 €
Composed with GRS recycled canvas and GRS RPET lining, the 25 litre Joey sports duffel bag features a spacious zippered main compartment with an inner zippered pocket for safekeeping. It also has 1 open front pocket and another strap zippered pocket on the back for trolley, and it can be carried either by reinforced webbing handles or the detachable and adjustable shoulder strap for comfort. The decorative metal plate can make a logo shine through its subtle and matt finish.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 480 g |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 22 × 29 cm |
| Color | black, grey, navy, olive |
| Gender | None |
| Material | 80% GRS certified recycled cotton and 20% Cotton, 330 g/m2 |
| Bag capacity | 25 |
| Checkpoint friendly | No |
| Type of pocket | Front |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.