Joey 14″ GRS recycled canvas laptop sleeve 2L
Price range: 7,50 € through 13,90 €
Composed with GRS recycled canvas and GRS RPET lining, the Joey 14″ laptop sleeve features a protected laptop compartment, and an open front pocket with hook & loop closure. The decorative metal plate can make a logo shine through its subtle and matt finish.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 180 g |
|---|---|
| Dimensions | 38,5 × 2,5 × 26,5 cm |
| Color | black, grey, navy, olive |
| Gender | None |
| Material | 80% GRS certified recycled cotton and 20% Cotton, 330 g/m2 |
| Bag capacity | 2 |
| Bag type | Tote bag |
| Carry comfort | Padded shoulder straps , Adjustable shoulder straps |
| Checkpoint friendly | No |
| Laptop compartment | Yes |
| Laptop pocket dimension | 14 inch |
| Laptop tablet size | 14 |
| Type of pocket | Laptop, Front |
| RFID blocker | No |
| With zipper | No |
| BSCI factory | No |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | GRS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.