Plate 8000 mAh aluminium power bank
18,54 €
The Plate 8000 mAh aluminium power bank features a 8000 mAh Grade A Lithium-polymer battery and has a slim design. The LED indicator lights up during charging and displays the remaining battery capacity in the power bank. It has an input and output of 5V/2A and its made from durable aluminium. Includes a USB to Type-C charging cable. Supplied in a white Avenue gift box.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 240 g |
|---|---|
| Dimensions | 0,99 × 7,6 × 15,3 cm |
| Color | black, silver |
| BSCI factory | No |
| Material | Aluminium |
| Battery capacity | 8000 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 126 |
| Cable connector | USB-A to Type-C |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | 2 to 3 times |
| Data transfer | No |
| Input | 5V/2A |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 1 |
| Number of USB ports | 2 |
| Output 1 | 5V/2A |
| Output 2 | 5V/2A |
| Output charging cable | 2A |
| Power bank capacity | pa_powerbankCapacity_8000 |
| Qi wireless | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | SMETA,BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.