Span 1200 mAh power bank
4,98 €
This power bank with a 1,200 mAh rechargeable lithium-ion battery, provides power to charge smartphones, MP3 players and many other devices. It also features a key ring for easy carrying. Includes a USB to Micro USB charging cable. Input 5V/1A, output 5V/1A. Supplied in a white gift box.
MOQ: 100 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 63 g |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 3 × 2,1 cm |
| Color | black, royal blue, white |
| BSCI factory | No |
| Material | ABS Plastic |
| Battery capacity | 1200 |
| Battery included | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 36 |
| Cable connector | USB-A to Micro USB |
| Cable included | Yes |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | Less than 1 time |
| Data transfer | No |
| Input | 5V/1A |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 1 |
| Number of USB ports | 1 |
| Output 1 | 5V/1A |
| Output charging cable | 1A |
| Power bank capacity | 1200 |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.