Dairy Dream recycled milk cartons ballpoint pen (black ink)
0,20 €
Click action ballpoint pen featuring a barrel made from recycled milk cartons (up to 70%). The button, clip, and tip are made of PLA plastic. Used milk cartons are collected, sorted, processed, and turned into paper, truly turning waste into something useful.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 5,5 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 cm |
| Color | black, red, royal blue, white |
| Gender | None |
| Material | Recycled carton, PLA Plastic |
| BSCI factory | No |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 700 meter |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.