Fabianna crush paper ballpoint pen (black ink)
Price range: 0,22 € through 0,54 €
Lightweight ballpoint pen for everyday notetaking. The barrel is made from responsibly sourced crush paper. The brown paper contains the residue from coffee, the green from olives, and the white from corn. The bottom, clip, and tip are made of PLA plastic. Black ink. Writing length: 700 metres.
MOQ: 250 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 5,5 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 cm |
| Color | brown, olive, white |
| Gender | None |
| Material | Fruit paper FSC® certified paper, PLA Plastic |
| BSCI factory | No |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 700 meter |
| Certifications Environmental | FSC® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.