Carmen A5 hard cover notebook and ballpoint pen gift set (black ink)
55,66 €
In stock
The Carmen gift set includes an A5 hard cover notebook, a ballpoint pen, a water bottle, and an umbrella. The notebook has a black elastic closure and a ribbon marker, and 80 lined cream-coloured sheets of 80 g/m² paper. The notebook cover together with the bamboo semicircle functions as a phone stand. The ballpoint pen is made of RCS certified recycled aluminium with a black spray coating and bamboo grip. Pen ink: Black. Writing length: 1000 metres. The 450 ml water bottle is made of stainless steel with a bamboo accessory at the bottom. Hand wash only. Bottle size: 6.6 x 22.2 cm. The 21″ umbrella has a black pongee fabric canopy, black metal shaft, black fiberglass ribs, and a bamboo handle. Umbrella size: 28.3 x 5.5cm. Gift box size: 36 x 30 x 8 cm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 1839 g |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 30 × 8 cm |
| Color | black |
| Gender | None |
| Material | FSC certified paper, Recycled PET Polyester, Recycled Aluminium |
| BSCI factory | Yes |
| Cover | Hard cover |
| Elastic closure | Yes |
| Mechanism | Twist |
| Nib size | 1.0 mm |
| Notebook size | A5 |
| Number of sheets | 80 |
| Paper type | Lined |
| Paper weight | 80 |
| Pen loop | No |
| Ribbon marker | Yes |
| Writing length | 500 meter |
| Certifications Environmental | FSC®,RCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.