Dora recycled aluminium multifunctional pen (black ink)
2,36 €
Out of stock
The Dora aluminium multifunctional ballpoint pen is partly made of recycled materials, and features a double sided ruler, lever, screwdriver, gradienter, and a black stylus made of rubber. The barrel is made of recycled aluminium with a silver spray coating. The clip is made of iron. The screwdriver is made of steel. The top part and tip are made of RABS. Ink colour: Black. Writing length: 400 metres. Nib size: 1.0 mm.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
Out of stock
| Weight | 22 g |
|---|---|
| Dimensions | 15,3 cm |
| Color | silver |
| Gender | None |
| Material | Recycled Aluminium |
| BSCI factory | Yes |
| Mechanism | Twist |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 500 meter |
| Certifications Environmental | RCS |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.