Midar cork and wheat straw ballpoint pen (black ink)
0,18 € – 0,30 €Price range: 0,18 € through 0,30 €
SKU:
PC-107385
Categories: Ballpoint Pens, Pens & Writing
Tags: ballpoint, ballpoint pen, ballpoint pens, cork, cork barrel, Midar, Pen, Pens, wheat, wheat straw
Brand: PF Concept
Eco friendly ballpoint pen with click action mechanism, with a barrel made of cork, and wheat straw trims that comes in a variety of colours. Wheat straw is left over stalk after wheat grains are harvested. This reduces the amount of plastic used, providing an Eco friendly alternative. The colour of the cork material may vary.
MOQ: 500 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 cm |
| Color | natural |
| BSCI factory | No |
| Material | Cork, Wheat straw, Plastic |
| ISO 12757-2 | No |
| Mechanism | Click |
| Nib size | 1.0 mm |
| Writing length | 1000 meter |
| Certifications Environmental | FSC® |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.