Springwood soft fleece and sherpa plaid blanket
25,82 €
Getting warm quickly is not difficult with the luxurious Springwood soft fleece and sherpa plaid blanket measuring 150 x 125 cm. The blanket is made of a combination of 140 g/m² polar fleece and 180 g/m² sherpa fleece. This composition provides a soft and comfortable material that creates the necessary warmth quickly and retains body heat. In addition, it is lightweight and easy to maintain. To store the blanket, roll it up and put it in the included pouch with drawstring closure. The blanket has a side zipper for easy printing.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
| Weight | 700 g |
|---|---|
| Dimensions | 125 × 150 cm |
| Color | black, grey, navy, off white |
| BSCI factory | Yes |
| Material | Polar fleece, 140 g/m2, Sherpa fleece, 180 g/m2 |
| Main label type | Woven main label |
| Oeko-Tex standard | No |
| Certifications Environmental | OEKO-TEX® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.