Tulda 10.000 mAh bamboo power bank
45,88 €
In stock
10.000 mAh power bank made from bamboo, featuring an ON/OFF touch button and 4 LED indicators to show the remaining battery capacity. Micro USB input 5V/2A, Type-C input 5V/3A, Type-C output 5V/3.1A max, dual USB-A output 5V/3.1A max, total power 15.5W. Delivered with a 30 cm TPE 3A Type-C to Type-C charging cable, an instruction manual and a kraft paper gift box. Since bamboo is a natural product, there may be slight variations in colour and size per item, which may affect the final printing outcome.
MOQ: 50 pcs
* The price does not include the branding & shipping costs.
They will be calculated after sending the order to us + your logo + your complete delivery address
| from 100 pcs. | from 300 pcs. | from 500 pcs. |
|---|---|---|
In stock
| Weight | 239,5 g |
|---|---|
| Dimensions | 14,9 × 7 × 1,8 cm |
| Color | natural |
| Gender | None |
| Material | Bamboo |
| BSCI factory | No |
| Battery capacity | 10000 |
| Battery operated | Yes |
| Battery total weight | 170 |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 30 |
| Charging times smartphones | 2 to 3 times |
| Magsafe compatibility | No |
| Number of batteries | 1 |
| Output charging cable | 2A |
| Power bank capacity | 10000 |
| Qi wireless | No |
| Quick charge | No |
| Solar charger | No |
| Wireless | No |
| Certifications Environmental | FSC® |
| Certifications Social | BSCI |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.